
Már régóta vártam erre a kötetre, amióta csak olvastam a Szitakötő folyóiratban néhányat a benne szereplő történetek közül. És most boldogan olvasom újra és újra az oldalakat, egyre jobban magával ragad, magába szippant ez a sajátos, mégis otthonos mesevilág.
Búth Emília meséit ugyanaz a nyelvi játékosság hatja át, mint a verseit. A hétköznapibb nevekkel ékeskedő szereplők – amilyen Palástya, Pamut vagy Csizmarek – mellé felsorakozik Tetrisz és Enter király is, és a történetek klasszikus mesei elemei közé ugyanilyen könnyedséggel illeszkedik egy-egy mobillal készülő fénykép vagy internetes keresés. A hagyományos mesék archetipikus elemei, a három kívánságot teljesítő aranyhal, a segítő állatok ajándékai, vagy éppen az egymás előfeltételeiként teljesítendő feladatok is felbukkannak a lazán összefüggő történetekben.

És ugyanígy, a mesék fő sodorvonalát is hasonlatvirágok, metaforacsipkék díszítik, a történetek pókhálófinom szálain a szereplők át- meg átjárnak egymáshoz, vendégeskednek, felbukkannak és újra eltűnnek. Épp csak annyira, hogy mire a könyv végére érünk, kedves ismerősként üdvözölhessük mindannyiukat. Mert ez a világ ismerős valahonnan: nem is a személyek, nem is a helyszínek, de a hangulat engem egyértelműen Lázár Ervin meséire emlékeztet.
És hogy lesz-e vajon a magányos öregasszonyból, özv. Kovács Jánosnéból Margit néni, Arca-kedves Szíve-jó? Lesz bizony. Segítenek rajta, ahogyan az összes többi mesében is, a kedvesség, a jóság, az önzetlen szeretet csodatevő hatalmával – ahogyan ez minden rendes mesében szokás. És amikor elolvassa őket az ember, visszanyeri a hitét, hogy ez a valóságban is így van.
Még nem tudom, öt évesen Kati mennyire fogja majd a mesék összes finomságát, de a testvéri szeretet átoktörő varázserejéről szóló A fülönfüggőt okvetlenül elolvasom neki.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése